•  

Kalendár zvozu odpadu

Kultúra

ERB Obce Ozdín 

V červenom štíte dve strieboré sekery na zlatých skrížených poriskách, prekrytých strieborným osemšpicovým kolesom. Z poza kolesa vyrastajú tri zlaté vetvičky kopijovitých listov, stredná rozkonárená, uprostred so strieborným pukom. 
Tento erb symbolizuje stolárstvo a kolesárstvo, ktoré boli v našej obci rozšírené.

V obci sa nachádza niekoľko kultúrnych zaujímavostí. Turistov najviac zaujíma turistický chodník na Vrch Hrad (589m), teda výstup cez prekrásnu prírodu s bohatou faunou a flórou, kde na konci čaká zrúcanina hradu Ozdín. Pod najvyšším bodom je postavený prístrešok, s knihou, do ktorej sa po namáhavom výstupe môžete zapísať. Vedľa prístrešku sa nachádza ohnisko a v neposlednom rade sa tu nachádza aj tabuľa, na ktorej nájdete základné informácie a zaujímavosti o našom hrade.

Ďalšou kultúrnou pamiatkou obce je evanjelický kostol a. v., ktorý bol ako klasicistický postavený v roku 1813 na mieste gotického kostola z 15. storočia. Veža kostola je pôvodná (gotická), údajne z roku 1475. Interiér kostola má plochý strop. Nachádza sa tu klasicistický oltár s obrazom: Kristus v Getsemanskej záhrade od Františka Gyurkovitsa.

Ozdobou našej obce je drevená zvonica – ľudová práca z roku 1784. Dnes už na nej síce nikto nezvoní, ale neraz sa pri nej niekto obdivne pozastaví.

Ozdín sa ako jediná dedina na území Slovenska pýši skleneným vodovodným potrubím. Sklenené rúry sú hrubé 1cm a miestny obyvatelia sa neboja, že by zhrdzaveli.

Obec sa pýši svojim dreveným mlynom, ktorý síce nemá historickú hodnotu, ale za to teší každého, kto sa naň zadíva. Nachádza sa v upravenom, kameňmi regulovanom potôčiku v strede obce, blízko obecného úradu.

V obci Bystrička sa nachádza drevený dvojkríž postavený na najvyššom z troch vrcholov. Súčasný kríž bol postavený v roku 2018  ako náhrada za mohutný dubový dvojkríž s nápismi: ROVNOSŤ, SVORNOSŤ, BRATSTVO, JEDNOTA, ktorý bohužiaľ odhnil. Kríž vidí každý, kto prechádza cez dedinu a taktiež teší aj všetkých obyvateľov.

Návštevníka a milovníka prírody určite zaujme i staručký, mohutný dub pod evanjelickým kostolom a.v., ktorého vek sa odhaduje na 500 rokov a pri vstupe do našej obce smerom z Cinobane návštevníkov môžu upútať tri krásne, majestátne limby.

Z významných osobností uvádzame rodáka Pavla Kolbányiho (1758 – 1816), ktorý bol lekárom, botanikom a autorom práce o jedovatých rastlinách a ďalej Bohuslava Laciaka (1852 – 1891), upravovateľa ľudových piesní.

Taktiež je potrebné spomenúť kultúrny život v obci. Každoročne v zime sa u nás konajú obecné páračky, kde ženy párajú husacie perie, ktorým sa neskôr naplnia vankúše a periny a chlapi vyrábajú štetce z peria (mastiarky). Zaužívané je podávať teplý čajík s rumom a kukuricu s makom, orechmi alebo cukrom.

Každý rok udržujeme tradíciu stavania a rúcania májov a taktiež pri príležitosti ukončenia II. svetovej vojny pálime vatru.

Deň detí oslavujeme výstupom na Vrch Hrad a tam na deti čakajú rôzne športové aktivity a občerstvenie vo forme guľášu.

V októbri si pripomíname mesiac úcty k starším, kedy pre našich dôchodcov pripravíme príjemné posedenie a rozdajú sa im malé darčeky.

Na Silvestra sa taktiež stretávane v kultúrnych priestoroch obecného úradu  a potom sa všetci spolu pozeráme na ohňostroj a oslavujeme Nový Rok.

Úradné hodiny

Pondelok: 07:00 - 11:00 12:00 - 15:00
Utorok: 07:00 - 11:00 12:00 - 15:00
Streda: 07:00 - 11:00 12:00 - 15:00
Štvrtok: NESTRÁNKOVÝ DEŇ
Piatok: 07:00 - 11:00 12:00 - 14:00

Fotogaléria

Kalendár